Jul 11 2008

Interneto platybės ir beprasmybės

Autorius 11:51 kategorijoje IT,Kultūra,Mintys

Dauguma mūsų jau įprato prie to, kad informacija randama ir talpinama internete. Jame taip pat atliekama daugelis svarbių žmogiškųjų funkcijų, tarp kurių – komunikacija, finansinės operacijos bei socializacija. Pastaroji paskutiniu metu virtualioje erdvėje ypač smarkiai įgauna pagreitį. Internetas suteikia beveik neribotas bendravimo tarp individų ar jų grupių bei saviraiškos galimybes, ypač vadinamajame žiniatinklyje.

Žiniatinklis (angl. web), kurio nereikėtų tapatinti su internetu, kaip ir daugelis technologinių naujovių mūsų laikais, išgyveno staigų pakilimą, didelį sprogimą ir dabar vykstantį atgimimą, kuris dažniausiai vadinamas tiesiog web2.0. Plačiąja prasme naujasis žiniatinklis apima technologijas, skirtas gyvam turinio pateikimui, informacijos apsikeitimui bei neribotam žmonių kūrybingumui atskleisti. Visa tai yra tiesiog priešingybė pirmajai žiniatinklio versijai, kurioje išrinktieji publikavo informaciją, o pilkoji masė jos ieškojo priešgugliniais akmens amžiaus įrankiais, bandė pasyviai vartoti, o galiausiai pradėjo nuobodžiauti.

Štai tada ir įvyko mano jau minėtas žiniatinklio sprogimas, kitaip dar žinomas, kaip dotkomų griūtis. Jo pasekmė – pilkoji masė tapo spalvota ir žiniatinklį spalvojančia mase. Kitaip tariant, žiniatinklis tapo socialus, jame žmonės bendrauja, dalinasi įspūdžiais judančių ir statinių vaizdų pagalba, kuria straipsnius (pvz. tokį blogo įrašą, kaip šis) ar net savo televizijos kanalus. Vartotojas nebėra pasyvus – jis tapo kūrėju. Jis rašo blogą, kuria Wikipedia, publikuoja savo video reportažus, nuotraukas ir dar begalę kitokios informacijos.

Pagal minėtas veiklas gana nesunku išskirti ir populiariausias vietas, kuriose žmonės reiškiasi. Nenuginčijami bendravimo erdvių lyderiai yra FaceBook, Myspace, o Lietuvoje – Frype. Daugiausia blogų publikuojama BlogSpot ir WordPress, nuotraukų – Flickr, video reportažų – YouTube. Visos šios svetainės yra gerai pažįstamos daugumai internetu besinaudojančių žmonių ir tai nėra jokia naujiena, nors apie jas galima pasakoti daug įdomių ir pikantiškų faktų ar istorijų. Verta paminėti nebent tai, kad visos jos veikia daugiau mažiau vienu principu – vienija ir augina bendruomenę, kuriančią ir tuo pačiu vartojančią turinį. Bendruomenė dažniausiai turi savo apibrėžtas ribas arba identitetą – YouTube vartotojai, FaceBook nariai, Flickr kritikai, Wikipedia autoriai ir t.t.

Atskirų žiniatinklio bendruomenių augimas ir persidengimas, kai vienas asmuo tampa kelių bendruomenių nariu, neišvengiamai sukuria aukštesnį, platesnį socialinį darinį, nei vienos svetainės bendruomenė. Mes pradedam šnekėti apie interneto visuomenę, veikiančią tiek žiniatinklyje, tiek kitose interneto erdvėse – elektroniniame pašte, bylų apsikeitimo programose ir kitur. Nors internetas laikomas vienu sudėtingiausių žmonijos technologinių kūrinių, vis labiau jis tampa svarbiu socialiniu reiškiniu su savais dėsniais ir saviraiškos būdais. Vienas įdomesnių interneto visuomenės pasireiškimo būdų yra gan kvaili, bet labai populiarūs lolcat’ai – įvairiausios kačių nuotraukos su tekstais apie gyvenimiškas situacijas ar tiesiog šių gyvūnų “įgarsinimais”. Neabejoju, kad beveik kiekvienas mūsų yra kada nors gavęs tokią nuotrauką į savo e-pašto dėžutę, o kas nežino, apie ką šneku, gali pavartyti puikią lolcat’ų kolekciją I Can Has Cheezburger.

Lolcat’ai jau transformuojasi į loldog’us, o masės paauglių ir šiaip linksmo plauko žmonių juokiasi iš tų gan kvailų ir dažnai beprasmių paveiksliukų, nors nemaža dalis jų tiesiog piktinasi ir nesupranta. Dar mažiau suprantamas ir dar labiau beprasmiškas, tačiau realus reiškinys yra vadinamasis RickRolling. Kas nesate apie tai girdėję, tai jums pasisekė, nes tai yra itin kvailas ir sunkiai paaiškinamas, tačiau masinis reiškinys, vykstantis interneto platybėse jau keli metai. Veikia tai gan paprastai – draugas ar pažįstamas atsiunčia jums paprasčiausią nuorodą ir pasako, kad ten rasit kažką labai įdomaus, tačiau viskas, ką pamatote yra seno Rick Astley gabalo “Never Gonna Give You Up” vaizdo klipas, kurį šiaip verta pažiūrėti, kaip puikų kičo pavyzdį bei palyginti su dabartiniais muzikiniais klipais 😉

http://www.youtube.com/watch?v=ZOU8GIRUd_g

(Dėl itin didelio klipo populiarumo, YouTube draudžia šio klipo talpinimą išorinėse svetainėse, tad teks apsilankyti jų svetainėje patiems – vis tik verta jį pamatyti)

Dar vienas ne ką mažiau populiarus ir kvailas reiškinys yra kuomet visiškai atsitiktinis žmogus tampa visuotiniu pajuokos ir pramogos objektu. Taip atsitiko vienam Kanados paaugliui, nusprendusiam įamžinti savo “žvaigždžių karus” su tariamu kardu prieš tariamus priešus. Draugai, suradę vaizdajuostę, netruko ją išplatinti internete. Taip gimė vienas populiariausių video reportažų internete ir vienas populiariausių interneto visuomenės herojų – Star Wars Kid:

Pats esu panašius dalykus daręs vaikystėje ir pamenu visus savo draugus vaikystėje tai darius, tik mes nesifilmuodavom ir tų įrašų neplatindavom internete. Star Wars Kid matyt nepasisekė – jo epopėja tęsiasi nuo 2002 metų iki šių dienų. Užtenka įvesti šiuos žodžius YouTube paieškos laukelyje ir gausite virš trijų tūkstančių rezultatų, kuriuose yra įvairiai modifikuotos dūkstančio paauglio video variacijos, montažai, interpretacijos.

Star Wars Kid istorijos neapsiriboja vien YouTube klipais. Google pateikia pilną meniu – nuo Wikipedia straipsnių ir dedikuotų Star War Kid “nuotykių” svetainių iki viso to pasekmių – teisminių procesų, sekusių po šio video išplatinimo, teisinių privatumo pažeidimo niuansų bei tikrojo herojaus likimo.

Kol Star Wars Kid, anot jo paties tėvų “yra neribotam laikui psichiatrų priežiūroje”, pasaulis toliau linksminasi. Įdomiausia tai, kad Star Wars Kid galėjo patapti bet kuris iš mūsų, bet kurioje situacijoje. Neaiškiu būdu, neaiškiais keliais, dėl sunkiai suvokiamų priežasčių šis jaunuolis tapo vienu ryškiausių interneto herojų, o jo pasisklaidymas kardą imituojančia golfo lazda – populiariausiu video reportažu interneto istorijoje.

Belieka konstatuoti faktą, kad gyvenimas internete ne tik kad egzistuoja, bet ir nestovi vietoj. Interneto visuomenė įgauna vis didesnę svarbą, vystosi, auga. Tuo tarpu internetas jau nebėra vien technologija – jis tapo žmogiškas, didelis, plačių pažiūrų, kartais beprasmiškas, bet gyvas ir sunkiai nuspėjamas.

Share Button

Komentarų: 8

Komentarų kiekis: 8

 1. zijon 12 Jul 2008 15:28

  Tokie klipai (tiklsiau, jų fetišas Internete) – akivaizdus Internetinės visuomenės (o gal tiesiog dabartinės visuomenės) bukumo pavyzdys.

 2. Augustas Gutautas 15 Jul 2008 09:55

  O gal tai – tik dar vienas bukumo pavyzdys? Visuomenė visada turėjo muilo operas, rembo ir kitų fetišų…

 3. zijon 16 Jul 2008 00:22

  Skirtumas yra tik vienas – Interneto auditorijos dydis. Tas mane ir neramina…

 4. Augustas Gutautas 16 Jul 2008 00:26

  Ir dar be perstojo dauginasi!

 5. Kristina 16 Jul 2008 22:36

  Aha, aš apie tą dauginimąsi kažkaip irgi susimąsčius pastaruoju metu.

 6. Augustas Gutautas 16 Jul 2008 22:45

  Nerimsti dėl bukos auditorijos didėjimo?

 7. Kristina 16 Jul 2008 22:47

  Rimtai atsinešu į tą klausimą, žinok. Skaitau, didelė atsakomybė.

 8. Augustas Gutautas 16 Jul 2008 22:48

  škias 😀 tsakant

Trackback URI | Comments RSS

Komentuokite