Aug 12 2008

Alio.Afrika?

Autorius 13:45 kategorijoje IT,Kultūra

Kol Lietuvos paplūdimiuose poilsiautojus kankina pamišusios širšės, Danijos pajūryje viešpatauja aštriadantės boružės. Rusija puola Gruziją, o likęs pasaulis taikiai kovoja Pekino olimpinėse žaidynėse. Nors vaikystėje su broliu gan dažnai vartydavome “Lietuvos tarybinę enciklopediją” ir buvome persipiešę į sąsiuvinius visų pasaulio valstybių vėliavas, pastarųjų žaidynių atidaryme išvydau naujų dar nematytų valstybių pavadinimų, kurių nemažai yra iš Afrikos. Žinoma, Lietuvos tarybinė jau beviltiškai pasenusi ir neaktuali – ją seniai pakeitė Vikipedija, o pasaulio politinis žemėlapis perbraižytas naujai. Nepaisant to, Afrika skursta, kaip skurdusi, nors yra sričių, kuriose ji teigiamai pirmauja.

Iš penkiasdešimties skurdžiausių pasaulio valstybių, trisdešimt keturios priklauso pietinei Afrikos daliai; nepaisant to, šis regionas yra viena sparčiausiai augančių mobiliojo ryšio rinkų pasaulyje. Pagal Jungtinių tautų statistinius rodiklius šiame regione mobiliojo ryšio vartotojų skaičius nuo 1994 metų, kai jų nebuvo nė vieno, iki 2004 metų pabaigos išaugo iki 82 milijonų. Vidutinis šio regiono mobiliojo ryšio vartotojų skvarbos procentas yra 58% per metus, o kai kuriose valstybėse jis siekia net 300%. Kas paskatino tokį spartų mobiliųjų telekomunikacijų plitimą bene skurdžiausiame pasaulio krašte?

Mobiliojo ryšio skvarbos statistika ir prognozės Afrikos žemyne. Šaltinis: http://whiteafrican.com/2008/08/01/2007-african-mobile-phone-statistics/

Mobiliojo ryšio skvarbos statistika ir prognozės Afrikos žemyne. Šaltinis: http://whiteafrican.com/2008/08/01/2007-african-mobile-phone-statistics/

Mobiliojo ryšio skvarbos priežastys

Paradoksalu, tačiau esminė mobiliojo ryšio skvarbos priežastis pietinėse Afrikos valstybėse yra tas pats skurdas. Valstybiniai telekomai šiame regione yra neturtingi ir korumpuoti, o jų plėtra reikalauja didelių investicijų, kurios tikrai greitai neatsiperka. Mobiliųjų telekomunikacijų infrastruktūros plėtra yra gerokai pigesnė ir greičiau atsiperkanti lyginant su tradiciniu laidiniu telefono tinklu, todėl nenuostabu, kad pastaroji komunikacijos priemonė yra beveik neegzistuojanti – pietinėje Afrikos dalyje laidinio telefono linijų yra gerokai mažiau nei Niujorke ar Tokijuje. Išraiškinga ir statistika – 100 pietinio Afrikos regiono gyventojui tenka nepilnai vienas laidinis telefonas, kai vakarų valstybėse šis skaičius paprastai siekia penkiasdešimt ir daugiau.

Prie mobiliojo ryšio plėtros nemažai prisidėjo ir specifinis verslo modelis. Absoliuti dauguma (95%) pietinės Afrikos regiono mobiliojo ryšio vartotojų naudojasi išankstinio apmokėjimo kortelėmis. Kadangi dauguma Afrikos gyventojų dėl vienokių ar kitokių priežasčių neturi gyvenamosios vietos adreso, kuris reikalingas sudaryti paslaugų sutartį, o nemažai gyventojų neturi banko sąskaitos, nekalbant apie pastovias pajamas, išankstinio telefono pokalbių apmokėjimo paslaugos tapo puikia išeitimi telekomunikacijų bendrovėms plėtoti verslą šiame regione. Politinis stabilumas ir vietinių telekomų neveiksnumas leido į rinką ateiti užsienio investuotojams. Mobiliojo ryšio skvarbos rodikliai šovė į viršų.

Mobilusis ryšys – Afrikos duona ir valiuta

Užsienio šalių investicijos, mobilaus telefono ryšio bendrovės ir infrastruktūros tinklas yra nemaža paskata Afrikos žemyno šalims. Sukurta nemažai darbo vietų, vietinės kompanijos gauna užsakymų, o telefoninis bendravimas skatina šių šalių vystymąsi. Tačiau egzistuoja ir ne tokių tiesioginių, bet ne ką mažiau akivaizdžių pokyčių. Atsiradus mobiliajam ryšiui, pietinėje Afrikos dalyje sparčiai išpopuliarėjo naujas verslas – “mobiliosios telefono būdelės”, kurių paslaugomis naudojasi skurdesni žmonės, negalintys įsigyti telefonų patys. Už paslaugas mokama kaip ir tikroje telefono būdelėje – už prašnekėtą laiką.

Kelių šimtų dolerių investicija, už kurią įsigyjamas kioskas, keli mobilieji telefonai bei ryšio kortelės, ir galima pradėti verslą. Kai kuriose Afrikos valstybėse nereikia nė tiek – pakanka turėti mobilųjį telefoną ir vaikščioti pasikabinus jį ant kaklo po miestą. Klientai patys tave susiras. Neretai investuojama ir daugiau, įrengiamos patalpos su keliais laidiniais telefonais, prijungtais į mobiliojo ryšio tinklą. Vietiniai gyventojai noriai naudojasi šiomis paslaugomis atsisakydami seno įpročio su kitais žmonėmis bendrauti laiškais, o kioskus ir viešo naudojimo telefonus praminė “žmonių telefonais”.

Mobilioji telefono būdelė

Mobilioji telefono būdelė

Egzistuoja ir kur kas gudresnių verslo formų. Nemaža Afrikos žemyno dalis dėl to paties skurdo turi gan ribotą elektros tiekimo tinklą. Mobiliojo ryšio bendrovės, plėsdamos savo tinklus, investuoja į efektyvias saulės energijos baterijas, kurios maitina pakelių bokštus, laikančius antenas bei siųstuvus. Tačiau Saulės baterijos ir elektra dar yra per didelė prabanga daugumai Afrikos gyventojų, todėl sparčiai populiarėja ir mobiliųjų telefonų baterijų įkrovimo paslauga, kuri teikiama gatvėse, pakelėse ir kitose mums, vakariečiams, neįprastose vietose. Telefonai už nedidelį mokestį ten įkraunami iš elektros tinklo ar net mašinų akumuliatorių. Keliose pietų Afrikos valstybėse itin išpopuliarėjo ir nauja paslauga, leidžianti pirkti ir išsiųsti ryšio laiką kitam žmogui. Gautas ryšio laikas gali būti prakalbėtas arba tiesiog “išgrynintas” į pinigus pirmoje pasitaikiusioje parduotuvėje.

Mobiliųjų telefonų įkrovimas gatvėje

Mobiliųjų telefonų įkrovimas gatvėje

Naujasis kolonializmas

Nors mobiliųjų telefono būdelių verslas Afrikoje klesti, nuo jo neatsilieka ir GSM kortelių pardavėjų pelnai, o vartotojų kiekis žaibiškai auga. Vis dėl to šiame regione susiduriama su mobiliojo ryšio problema, kuri mobiliojo ryšio bendrovėms didina pelnus, o mūsų kraštuose apskritai atrodo gan juokingai. Daugumoje Afrikos valstybių konkuruojantys ryšio tiekėjai draudžia skambučius į konkurentų tinklus. Taigi, norint paskambinti iš afrikietiško omnitelio į afrikietišką bitę teks arba palaukti geresnių laikų, arba nusipirkti kortelę iš afrikietiškos bitės, nes ryšys tarp skirtingų operatorių ten negalimas.

Tokia mobiliųjų operatorių politika ir milžiniški paslaugų pelnai, kurie yra išplukdomi atgal į vakarietiškus kraštus, iš kur ateina dauguma investicijų, jau spėjo užsitraukti nemažos kritikos. Aršesni aktyvistai tai praminė naujuoju kolonializmu. Trumpalaikis mobiliųjų telefono būdelių verslas ir eksportuojami operatorių pelnai neprisideda prie Afrikos valstybių ekonominio augimo ilgalaike prasme, todėl skurdas ir ligos artmiausiu metu iš Afrikos dar nežada trauktis.

Share Button

Komentarų: 8

Komentarų kiekis: 8

 1. Paulius 12 Aug 2008 17:15

  Net ir skurdžiausios ir vargingiausios šalys turi savo potencialą:)

 2. vilnis 12 Aug 2008 21:40

  Kažkaip man šis pasakojimas surezonavo su lietuviškaisiais pasigyrimais, kad lyderiaujame pagal mobiliojo ryšio skvarbos rodiklius. Aha, naujasis kolonializmas…

 3. Augustas Gutautas 12 Aug 2008 21:54

  Yra bendra skvarba – kiek abonentų tenka 100 gyventojų ir yra metinė – kiek procentų per metus padaugėjo abonentų. Čia šneku apie abonentų daugėjimą. Lietuva yra pagal oficialius rodiklius viena iš lyderiaujančių pasaulyje, t.y. Lietuvoje vienam šimtui gyventojų tenka bene daugiausia abonentų (jei neklystu apie 150).

 4. Bazzz 12 Aug 2008 22:11

  Hilo, jums raso petu afrikas eksperts, tai va – jeigu mersas ir afrikoj mersas, tai nokia irgi afrikoj nokia. Siulau bizni – surinkite cia visas shudinas beveik neveikiancias is triju i viena sulydytas dinozaurines nokias ir veskite ten, kaina 10-50 kartu didesne. Didziausias biznis yra Afrikos niujorke – kinshasoj. za bozar otveciaju. Kas ruosiates uzsimt, duokit zinot – investuosiu nokijom ! cia ne bajkes

 5. […] arenoje Augusto pasakojimas apie mobilizuotą Afriką bei Kuzmarskio patarimai kaip atsikratyti nepageidaujamų […]

 6. zijon 12 Aug 2008 22:25

  Galima padaryti šias išvadas:

  1) Bendravimas – priemonė išgyventi.

  2) Bendravimas – būdas pasipelnyti.

  3) Išgyvenimas = Pelnas.

  4) Išgyvenimas dar nėra gyvenimas.

 7. Augustas Gutautas 13 Aug 2008 17:32

  Rašant šį straipsniuką ir man kilo Bazz siūloma verslo idėja, bet manau, kad Vakarų kolonistai jau seniai ten velka savo seną šlamštą ir ne tik Nokia.

 8. kardzuve 14 Aug 2008 15:09

  Bazz, o daug nokia telefonų turi :) Šiaip Afrika galimybių kraštas…bus kažkada, kai pasikeis jų mentalitetas. Jie dabar ten apsiginklavę AK-47 ir pasikabinę nokia laksto ir vienas kitą medžioja.

Trackback URI | Comments RSS

Komentuokite