Aug 13 2008

Lietuviškosios blogosferos spindesys ir skurdas

Autorius 14:32 kategorijoje IT,Kultūra,Mintys

Nors savo tinklaraštį rašau dar palyginus neilgai, o lietuviškąja blogosfera domiuosi dar mažiau laiko, lankantis kitų Lietuvos tinklaraščių autorių svetainėse bei jų populiarinimu užsiimančiuose tinklapiuose užkliūna keletas dalykų. Žemiau pateikiu tuos “kliūnančius” dalykus, kurie gali būti aktualūs tiek tinklaraščių autoriams, tiek ir jų skaitytojams.

Populiarumo kriterijai

Kiekvienas tinklaraščio rašytojas nori, kad jo įrašai būtų skaitomi. Kitaip, kam rašyti? Kiekvienas skaitytojas nori žinoti, kurie tinklaraščiai yra verti dėmesio. O kaip gi atsirinkti? Tam reikalui ateina į pagalbą statistika. Pačią paprasčiausią lietuviškų tinklaraščių statistiką galima rasti blogologas.lt svetainėje, kuri pateikia užsiregistravusių vartotojų tinklaraščių lankytomumo ir prenumeratorių skaičius. Blogeriai.net kiekvieną vakarą skelbia populiariausių įrašų sąrašą, kuris (jei neklystu) sudaromas pagal skaitytojų vertinimus. Tačiau kyla natūralus klausimas, ar visi šitie kriterijai ką nors pasako apie populiarumą.

Prenumeratoriai, kaip rodo patirtis, yra tik menka dalelė skaitančių, nes didelė dalis skaitytojų ateina iš paieškos sistemų, kitų tinklaraščių ar tų pačių statistikos svetainių. Ne ką mažiau žmonių ateina tiesiogiai. Akivaizdu, kad tokie lankytojai nepatenka į prenumeratorių sąrašus. Kita vertus, teisūs ir tie, kurie sako, kad prenumeratoriai yra ištikimiausi skaitytojai, kurie reguliariai lankosi svetainėje, o tai turėtų būti pakankamas kriterijus. Bet ką iš tikrųjų slepia prenumeratorių skaičius? Techniškai tai yra tik prisijungimų per sindikacijos (RSS, Atom ir kt.) sąsajas, o už šių prisijungimų gali slypėti bet kas – tiek vienas vartotojas, naudojantis tris prenumeratos programas (pvz.: kompiuteryje, mobiliame telefone ir Google Reader), tiek tūkstantis skaitytojų, skaitančių straipsnį, kuris integruotas į kitą tinklaraštį (tokiu atveju įskaitomas vienas prenumeratorius). Juolab, kad Blogologo prenumeratorių statistika gali naudotis tik tie tinklaraščiai, kurie prenumeratų sąsajas pateikia per FeedBurner.

Lankomumo statistika taip pat yra abejotinas kriterijus turint omeny ir tai, kad Blogologe statistika pateikiama tik iš Google Analytics ir specialius WordPress įskiepius naudojančių tinklaraščių. Atsitiktiniai skaitytojai, užėję apsidairyti, nieko nepasako apie tinklaraščio populiarumą, kaip ir tie, kurie čia pateko atsitiktinai. Blogeriai.net publikuojamas sąrašas tėra šio tinklapio lankytojų, kurie netingi paspausti pliusą arba minusą, nuomonė, kuri laisvai gali būti ir paties įrašo autoriaus (tik) pastangos populiarinti savo tinklaraštį ar konkretų įrašą.

Akivaizdu, kad remtis tik vienu iš šių populiarumo kriterijų yra nelogiška ir neobjektyvu, tačiau koks sprendimas geriausias? Egzistuoja ir daugiau potencialių populiarumo kriterijų: nuorodos į įrašą, komentarų kiekis, atsakomųjų įrašų kiekis ir kiti. Manyčiau, kad šiuo atveju reikėtų rasti gudrų algoritmą, galintį objektyviau apskaičiuoti populiarumą, kaip tai daroma technorati.com ar kituose tinklaraščių paieškos sistemose. Ko gero tai kažkiek kainuotų, todėl tai gali leisti komercinės organizacijos. (Praėjusiam sakinyje nuskambėjo nemokama verslo idėja). Na, o kol kas ši sritis Lietuvos blogosferoje išgyvena laikus, buvusius iki 1998 metų, kai rinkoje dominavo Yahoo, pateikdavusi paieškos rezultatus pagal ieškomo žodžio pasikartojimą svetainėje. Atėjusi Google paieška žaibišku greičiu nurovė karūnas Yahoo ir kitoms paieškos sistemoms, kai pristatė savo paiešką, naudojančią PageRank algoritmą, atsižvelgiantį į kelis tūkstančius atitikimo kriterijų.

Profesionalumas prasideda ir baigiasi smulkmenomis

Viena populiariausių ir dažniausiai naudojamų tinklaraščių platformų yra WordPress, kuri vartotojams leidžia (natūralu, vienok) rašyti komentarus po autoriaus įrašais. Komentarų rašymas nėra išskirtinis šios platformos bruožas, tačiau komentarų laiko žymė lietuviškose versijose neretai turi tik dvi paros dalis – rytą ir vakarą. Ir visai nesunku suprasti kodėl. Tai yra viso labo nevykęs lotyniškų terminų Ante Meridiem ir Post Meridiem, naudojamų daugiausia angliškai šnekančiose valstybėse, vertimas. Juokingai atrodo, kai rašai komentarą Artūro Račo ar kitame tinklaraštyje po sočių pietų, apie dvyliktą valandą dienos, o sistema pasako, kad komentaras rašytas vakare. Smulkmena, bet erzina.

Labai sveikintina ir džiuginanti yra jau anksčiau minėtų blogologas.lt ir blogeriai.net svetainių kūrėjų iniciatyva. Šios svetainės puikiai atlieka lietuviškos blogosferos direktorijos ir jau aptartą populiarinimo funkciją. Akivaizdu ir tai, kad šios iniciatyvos yra grynai technologinės, nes klaidų bei funkcionalumo sutrikimų kiekis juose yra toks pats, kaip ir kiekvieno programuotojo darbuose, o apie dizainą ar kitus patogumo dalykus išvis mažai galvota. Nenoriu mėtyti akmenų į programuotojų daržą, tiesiog noriu pabrėžti, kad geram IT produktui vien programuotojo nepakanka. Svarbu yra ir vartotojo patirtis, ir naudojimosi sistema paprastumas ar vertinimo objektyvumas (kai kalbama apie reitingavimą).

Blogeriai.net – kasdieninis tautos ruporas

Norintiems atrasti kasdienių skaitinių ir komentarų tikrai yra verta periodiškai apsilankyti blogeriai.net svetainėje. Čia pateikiama nemažai šviežienos, todėl tai tikrai yra nebloga vieta išsirinkti vieną kitą skaitinį ar gal net mėgstamą tinklaraštį. Šis tinklapis, prisistatantis lietuviškų tinklaraščių agregatoriumi, bando atkartoti tai, ką daro amerikietiškasis technorati.com. Tik kokybė skiriasi. Labai.

Labiausiai badantis akis dalykas yra tai, kad šiame tinklapyje pateikiama viskas be jokios atrankos ar kategorizacijos. Šalia galite rasti ir tinklaraščius apie politiką, ir apie elektroninius gadget’us, ir apie reklamą, ir apie kažkieno rytines nesėkmes, ir dar šiaip apie daug ką. Ir viskas viename puslapyje. Tokiame triukšme nesunku praleisti įdomius įrašus ar tiesiog nukeliauti į nieko vertą skaitalą, nes nepateikiama net elementari klasifikacija, o įrašo autorių žymės lieka kažkur anapus. Ką jau kalbėti apie tai, kad rasti užvakar matytą įrašą būtų visiškai beviltiška. Akivaizdu, kad bent jau elementari kategorizacija padėtų skaitytojams atsirinkti straipsnius pagal dominančias sritis, rasti archyve ankstesnius įrašus ar tiesiog padėtų nustatyti kategorijos populiarumą, nekalbant jau apie tai, kad nebūtų tokio klaikaus triukšmo.

Delfi blogas – tikrai labai blogas

Į blogosferos traukinį (jei taip galima pavadinti) šoka didieji portalai delfi.lt, lrytas.lt ir kiti. Nežinau daug apie kitus, nes pačiam teko bandyti tik pirmąjį. blog.delfi.lt naudoju savo tinklaraščio įrašų reklamai – talpinu ten vadinamuosius teaser’ius – tikrai nebloga reklama ir būdas susirasti skaitytojų. Tad, kuo užkliuvo Delfi blogas? Ogi tuo, kad jis beveik ne blogas. Tai tik būdas rėkti į tuščią erdvę ir daugiausia, ko galima tikėtis atgal, yra tik vienas kitas komentaras. Ten negalima matyti lankomumo statistikos, nuo skaitytojų slepiama prenumeravimo funkcija, o apie kažkokį pritaikymą savo reikmėms išvis neverta šnekėti. Rimtam tinklaraščio rašytojui ten nėra, ką veikti. Sunkiai paaiškinamas ir redakcijos blogo elitizavimas, kai vartotojų tinklaraštis slepiamas po redakcijos populiariausiais.

Ir aš šią savaitę skaičiau – plojam rankytėm

Gan įdomus būdas atsirinki įdomius straipsnius yra pažvelgti į tinklaraščius kitų autorių akimis. Karolis Pocius yra vienas populiariausių tokių apžvalgų rašytojas, per savatę po kelis kartus pateikiantis savo nuomone įdomiausių skaitinių sąrašą su minimaliais komentarais ir rišliu tekstu. Šių apžvalgų populiarumo sužavėti keli tinklaraštininkai (ups, koks sudėtingas žodis) puolė mėgdžioti Karolį ir pateikė savasias apžvalgų versijas. Kolkas pateikiami tik pirmieji jų bandymai, bet jei tokie bus ir tolesni, tai gal geriau tegu jie paklauso garsiojo blogoliaudies patarimo – jei gali nerašyti, geriau ir nerašyk.

Pabaigai

Lietuviška blogosfera tebegyvena nerūpestingą vaikystę ir labai iš lėto bręsta. Šį brendimo procesą lėtina ir tai, kad ji yra sąlyginai maža – tinklaraščių autorių dar nėra daug, o skaitytojas dar taip pat nėra išprusęs. Taip pat panašu, kad dauguma skaitytojų dar yra nepilnai atjunkę nuo didžiųjų portalų tešmens – skaitytojų aktyvumas komentaruose yra sąlyginai žemas, o jų kultūra – neretai atitinkamo lygio.

Apie turinio kokybę nekalbu sąmoningai, nes čia jau kiekvieno reikalas – tinklaraštis yra tinklaraštis, o ne profesionalus ar akademinis straipsnis žurnale. Tačiau ir asmeniniuose įrašuose egzisuoja tam tikri kokybės parametrai ir nerašytos taisyklės. Apie tai siūlau paskaityti klasika tapusiame tinklaraštyje.

Share Button

Komentarų: 15

Komentarų kiekis: 15

 1. Paulius 13 Aug 2008 17:06

  Lietuva ne tik blogosferoje išgyvena vaikystės stadiją, lyginant su pasauliu. Bet įrašas labai įdomus turiu pastebėti.
  Ai tiesa, kas yra teaser`is:)?

 2. Alla 13 Aug 2008 17:09

  Šaunus įrašas, visų mūsų galvose sukosi panašios mintys, bet niekas taip detaliai dar nebuvo jų išdėstęs. Nuo savęs norėčiau pridurti, kad populiarumo pagal sakykim prenumeratorių skaičių yra subjektyvus dalykas yra ir dėl to, kad tai priklauso nuo tavo auditorijos – kiekvienas geek’as prenumeruos tavo tiklaraštį, jei jis jam patiko, tačiau tokia auditorija, kurią turiu aš, toli gražu nevisi net žino kas toks RSS ir kaip juo naudotis.

 3. Augustas Gutautas 13 Aug 2008 17:27

  teaser’is yra straipsnio pradžia, talpinama pirmajame puslapyje, o šiuo atveju – kitame tinklapyje.

 4. zijon 13 Aug 2008 19:19

  Tikrai nesiruošiu prenumeruotis visų man įdomių tinklaraščių. Tikiu, kad pasaulyje yra beprotiškai daug gerų įrašų (ir jų daugės!), bet paprasčiausiai neliks laiko žemiškiems dalykams – šeimai, artimiems ir draugams. Viskam turi būti saikas. Interneto ir mobilios technologijos po truputį ištrina artumo savoką, todėl ir yra pavojingos. Mes pradedame galvoti, kad tie, anapus Skype ar blogo įrašų su komentarais, yra artimesni už tuos, kurie yra gretimame kambaryje, kitame miesto kvartale. Besaikis virtualus bendravimas mus bukina, nes tai yra lengviau, patogiau ir greičiau. Terminas “vartotojiško bendravimo visuomenė” čia būtų kaip tik. Bet ar ne per ilgai aš dabar sėdžiu ir rašau šias eilutes (nes jau prieš tai valandą praleidau forumuose, Skaipe ir bloguose)? Riba. Saikas. Kur jie?

  Kažkodėl kuo toliau, tuo labiau abejoju “gyvenimo 2.0″ kokybe. Gal reiktų kokio kontrolės įskiepio? 😉

 5. Augustas Gutautas 13 Aug 2008 19:48

  Internetas ir mobiliosios technologijos ne ištrina, bet keičia artumo sąvoką. Ir jos nėra pavojingos – čia tik pats sau žmogus gali kelti pavojų neteisingai jas naudodamas, o ir tas “teisingas” naudojimas yra labai reliatyvus. Lygiai taip pat ir riba su saiku – jie labai asmeniški.

 6. Artojas 13 Aug 2008 20:47

  Trumpa pastabėlė. Karolis Pocius yra vienas lašelis iš milžiniškos bangos kuri nusirito per blogosferą po to kai nežinau.lt baigė ruošti kasdienes blogoramas. Todėl niekas Karolio nekopijuoja, visi kopijuoja vieną tokį :). Gal negražus žodis kopijuoja… Sakykime bando tęsti gražią tradiciją.

  Kol kas tiesą sakant neradau nė vienos „Skaičiau…“ tipo apžvalgos kuri bent iš toli prilygtų Blogoramoms. Deja. Laukiu kol atsiras. Jos skaitymas buvo tapęs neatsiejama mano kasdienybės dalimi.

 7. zijon 14 Aug 2008 21:24

  @ “Internetas ir mobiliosios technologijos ne ištrina…”

  Tuomet siūlau iš karto ir savanoriškai genetiškai modifikuotis, nes modifikacija – tai pokytis. Ar visada kaita (ypač tokias tempais) yra gerai? Tas liečia ir globalinį atšilimą.

 8. vilnis 14 Aug 2008 21:41

  Pritarčiau Zijon dėl artimumo praradimo. Tas virtualus artumas su žmonėmis yra apgaulingas. Faktiškai virtualybėje žmogus šnekasi pats su savimi. Saviraiškai internetas yra labai patogus dalykas. Įsivaizduojama didelė auditorija ir įsivaizduojamos jos reakcijos. Įsivaizduojami reitingai ir įsivaizduojami pritariami skaitančiųjų linksėjimai. Net įsivaizduojami oponentai, nes negrabiai komentuojančiojo suformuluota raštu mintis gali būti suprasta visiškai kitaip nei jis norėjo pasakyti.
  Tik dėl to nematau didelės tragedijos. Žmogus yra vienišas, tą puikiai visi žinot iš filosofų, jei dar patys nesupratot. Jei žmogus kaifuoja reikšdamasis internete, tai reiškia, jis ir su savo artimaisiais taip pat bendrauja: daug skelbia, mažai klausosi. Arba paviršutiniškai viską apžvelgia, kaip jūsų išgirtieji apžvalgų autoriai. Taigi, nedaug tie artimieji praranda 😉

 9. Karolis Pocius 15 Aug 2008 10:46

  Noriu paantrinti Artojui — jei jau kalbėt apie kopijavimą, tai galima sakyti aš kopijuoju nežinau.lt. Tiesa, pirmi mano skaitiniai pasirodė dar prieš mirštant blogoramoms, o jas paskatino ne noras atsikąsti to paties pyrago kaip ir vienastoks, bet noras padėti kitiems tinklaraščiams prasimušti.

  Aš pripažįstu, kad situacija lietuviškoje blogosferoje yra gan keista — jei pradėjai reikiamu laiku, sėkmingai kabosi topuose, nesvarbu ką bedarytum. Savo ruožtu jaučiu, kad atsirado nemažai tinklaraščių, kurie yra kur kas geresni už manąjį, tad ir bandau būt teisingas bei paskirstyt srautus šiek tiek.

  Dabar truputį apie įrašo detales. Tiesą sakant tai truputį pasipiktinau: surašei krūvą kritikos ir praktiškai 0 sprendimų. Man nekonstruktyvi kritika labai nepatinka. Lygini lietuviškus projektus, kuriuos kuria pavieniai žmonės, iš to negaunantys absoliučiai jokio pelno (tiesą sakant mokantys už juos iš savo kišenės), su užsienio projektais, kurie tūkstančiais uždirba.

  Blogeriai.net nėra technorati klonas ir niekad tokiu būti neturėjo. Jei ieškai technorati klonų, apsilankyk karabi.lt, nors ir jis turėjo savo šarmo įnešt, o ne aklai technorati nukopijuot. Deja projektas mirė. Būtent karabi skaičiavo populiarumą pagal tavo pateiktus kriterijus: įeinančių nuorodų skaičių.

  O tavo komentaro, kad RSS statistika neatspindi vienadienių skaitytojų tai visai nesupratau. Prie ko čia vienadieniai, jei jie ateina, išeina, ir daugiau nebegrįžta?

  Na ir pabaigai tai noriu pasakyt, kad kritika yra gerai — priverčia susimąstyti ir neužmigti ant laurų. Tik reiktų truputį konstruktyviau kritikuot. O šiaip, jei lietuviška blogosfera sauskelnėse, tai įdomu kur būtų latviška, estiška ir kitos blogosferos, nes kai buvom BarCamp Baltics 2008 tai visi labai stebėjos kaip Lietuvoje artimai bendraujam.

 10. Karolis Pocius 15 Aug 2008 10:55

  P.S. jei kritikuoji nebaigtas ar nekorektiškai išverstas temas, tai patarčiau pirma savąją susitvarkyt — datos tai angliškai rodomos 😉

 11. Augustas Gutautas 15 Aug 2008 12:25

  Dėl kritikos konstruktyvumo: manau, kad pateikiau nemažai sprendimų, nors gan abstrakčių, dėl kriterijų objektyvumo, blogeriai.net kategorizavimo ir galų gale pabaigiau straipsnį nuoroda į neblogus patarimus rašantiems savo tinklaraštį. Sąmoningai nepateikiau konkrečių ir tikslių sprendimų dėl blogeriai.net ar blogologas.lt patogumo gerinimo, populiarumo kriterijų nustatymo ar blog.delfi.lt. Egzistuoja daug “teisingų” būdų padaryti taip, todėl nenoriu rištis prie vienintelio. Kita vertus, straipsnio tikslas nebuvo parodyti savo viziją, o bakstelti pirštu į problemas ir sukelti šią diskusiją ir būtent tokią, kurią pradėjo Karolis.
  Dėl lyginimo su technorati: neabejotinai tai yra pavyzdys, į kurį žiūri visi – komerciniai ir nekomerciniai. O blogeriai.net vadina save agregatorium, kaip ir technorati, todėl juos ir lyginu. Amerikietiškas variantas nors ir yra komercinis, turi nemažai patogių sprendimų, kuriuos gan nesunku perkelti į nekomercines versijas. Sutinku, kad lietuviški projektai moka iš savo kišenės, bet nemanau, kad tai atleidžia juos nuo atsakomybės tobulinti produktus. Jie jau yra tapę lietuviškosios blogosferos dalimi, tad jei negali tobulinti pats, tai gal paprašyk pagalbos. Nes dabartinė situacija yra tokia, kad nei patys kažką daro, nei kitiems leidžia. Aišku, galima pradėti nuo nulio ir sukurti naują projektą, bet IMHO geresnis variantas būtų tobulinti esamus.
  Dėl RSS: paprasta, kaip du kart du, ne visi nuolatiniai skaitytojai prenumeruoja RSS feed’us. Kartais už penkių prenumeratorių slepiasi penki ar už vieno – tūkstantis.
  Dėl kaimynų: tai, kad mes esam geriausi tarp kaimynų, nereiškia, kad turim sustoti ir palaukti, kol jie mus prisivys.
  Dėl datų: sutinku, kad čia jos neblizga, bet šneku apie atvejus, kai diena pavirsta vakaru, o naktis rytu. Kritikuojant angliškas datas lietuviškame tinklapyje reikėtų kritikuoti ir autorius, kurie savo lietuviškus tinklaraščių tekstus publikuoja angliškose ar rusiškose aplinkose (fermose, platformose etc.)

 12. Arvydas 15 Aug 2008 14:49

  Pakomentuosiu tik tai kas susiję su mano projektais.

  Populiarumo kriterijai

  blogeriai.net nėra ir nebuvo kažkoks populiarumo matas. Tai elementarus agregatorius su minimaliom vertinimo galimybėm. Dienos įdomiausi buvo sukurti tik palengvinti gyvenimą tiems, kurie nenori skaityti viso srauto ir sužinoti kas buvo paskelbta įdomaus tą dieną blogeriai.net portale pagal specialų algoritmą apjungiantį ir balsavimus ir lankomumą. Dėl to ir vadinasi įdomiausi, o ne populiariausių TOP 15 ar dar kaip nors kitaip panašiai. Portalas buvo sukurtas populiarinti tinklaraščius, o ne sukurti kažkokią kiečiausių-prasčiausių iliuziją. Skaitytojas atitinkamai užkabinamas su pirmaisiais 50 žodžių, kurių labai dažnai pilnai užtenka išsiaiškinti ar įrašas bus įdomus ir nuspausti “Skaityti toliau”.

  Pasidomėk FeedBurner statistikos rinkimu. Ten agregatoriai neįtraukiami į skaitytojų statistiką.

  Apskritai visos tos statistikos yra grynai dėl reference. Niekas nei kokius prizus dalina už tai kad esi RSS ar lankomumo 1-oje vietoje. Tai gali būti tik stimulas pačiam rašyti įdomiau, geriau, profesionaliau, tam kad užkabinti skaitytoją ir pasiekti užsibrėžtą prenumeruotojų skaičių.

  Profesionalumas prasideda ir baigiasi smulkmenomis

  Išlendantys seni įrašai blogeriai.net yra dalyvių klaidos. Jas pastebėjus iš karto sutvarkau, o už atskirų tinklaraščių techninį įgyvendinimą atsakingi tų svetainių autoriai. Tai gal tuos juokingus dalykus tiesiog ir parašyk jiems? :) Račo tinklaraštis gal nėra aukščiausio lygio rodiklis? :)

  Ką turi omeny su “naudojimosi sistema paprastumas ar vertinimo objektyvumas”? Pakalbėti abstrakčiom temom aš irgi moku, o vat pateikti konkrečius pasiūlymus yra iššūkis :)

  Blogeriai.net – kasdieninis tautos ruporas

  blogeriai.net niekada nesiekė ir nesieks tapti technorati.com klonu. Tiesiog lietuviška rinka per maža, todėl džiaukimės tuo ką turim. Kadangi sistema yra visiškai automatinė, o informacijos srautai yra labai įvairūs, viską sugaudyti tampa beveik neįmanoma. Jei nori moderuojamo agregatoriaus, skaityk elt.lt.

  Buvo daug minčių apie kategorizaciją, tik vat yra viena problema. Gal tu norėtum skaityti visus 350 dalyvių įrašų kasdien ir priskirti juos kategorijoms nieko už tai negaudamas? :) Iniciatyvūs savanoriai visada laukiami!

  blogeriai.net yra triukšmas, kurio pagalba gali atrasti labai įdomių naujų blogų. Svarbiausia yra išmokti pasinaudoti pirmaisiais 50 žodžiu, kad galėtum iš triukšmo atskirti tau įdomų autorių, o tada būk toks mielas ir prenumeruok JO RSS srautą.

  Ir aš šią savaitę skaičiau – plojam rankytėm

  Sarkazmas kartais gerai, bet jis čia ne į temą. O kuo tau trukdo Karolio apžvalgos? Tai yra tik labai gražus būdas pasiūlyti žmonėms kitus autorius subjektyvia Karolio nuomone. Tų blogoramiukų priviso po to kai nežinau.lt nebepajėgė nuolat rašyti blogoramas dėl to milžiniško informacijos kiekio, kurį reikėjo perskaityti kasdien. Tegu jas rašo kas netingi, mažu ir nuorodą į tavo įrašus įdės, ar tau dzin tavo tinklaraščio populiarumas?

  Pabaigai

  Tu tikrai neesi pirmas ir tikrai nebūsi paskutinis keliantis turbulencijas lietuviškoje blogosferoje, ją kritikuojantis ir peikiantis. Čia kiek pastebėjau nuolat būna tokiom bangom: užeina, kaip užėjo taip ir praeina. :)

  Jeigu tu manai, kad prie blogeriai.net ir blogeriai.lt projektų mažai dirbu, tai pasiskaityk blogeriai.info. Ten rasi ir istoriją nuo ko viskas prasidėjo ir dėl ko buvo sukurta. Paūžti, kad reikia čia mums Ferrari (technorati.com) vietoj patikimai veikiančio Opel (blogeriai.net) gali kiekvienas, bet pasiūlius prisijungti, parašyti kodo eilutes ar užsiimti moderavimu, kažkodėl visi išsilaksto: ai tai laiko nėra, ai tai užsiėmęs, ai tai iš viso pasitraukiu iš blogosferos.

  Atsakomybė už blogeriai.net? Tai tu man paaukok kokį stolniką už hostingą (už kurį moku iš savo kišenės), dar keletą tūkstančių už darbą, tada ir suteiksiu tau asmeninę atsakomybę :) Dabar kai pajamų iš Blogeriai projektų 0, tai ir tai dar labai daug prie jų dirbu ir aukoju savo laiką, kurį galėčiau praleisti su žmona ir vaiku.

  Lietuviška blogosfera yra labai maža, todėl joje ir santykinai mažai rašančių profesionaliai ir nereikia čia lyginti su angliškai rašančiais tinklaraščiais ir įrankiais jiems. Gerai ir stabiliai rašančių lietuvaičių niekada ir nebus daug, nes rašyti įdomiai reikia turėti gyslelę. Ką kiekvienas rašo savo tinklaraštyje yra visiškai jo asmeninis reikalas, o skaitytojas tegu atsirenka tai kas jam yra įdomu.

 13. Augustas Gutautas 19 Aug 2008 11:50

  (Atsiprašau už negreitą atsakymą)
  Pirmiausia manau, kad reikia atskirti asmens, dariusio projektą, ir projekto rezultato, t.y. produkto kritiką. Tai, kad produktas darytas negaunant pajamų, nereiškia, kad jis neturi trūkumų ar kad tų trūkumų nereikėtų taisyti. Toli gražu nesakau, kad mažai prie projektų dirbama, mano teiginiai yra apie kokybę ir vartotojo patirtį. Dar kartą kartoju, kad labai džiaugiuosi, kad yra žmonių, besiimančių tokios iniciatyvos, bet tuo pačiu stebiuosi pareiškimais, kad kiti turi teisę prisiimti atsakomybę tik tada, kai projekto autoriui sumokama. Gyvename laikais, kuriuose dominuoja “user generated content” ir tai reiškia ne vien blogų rašymą ar video talpinimą Youtube. Vartotojai kuria ne tik turinį, bet ir produktus kartu su kūrėjais. Atsakymas į kritiką teiginiu “sumokėk ir padarysiu” skamba labai netoleriagiškai – gal man irgi atsakyti taip į teiginį “jei kritikuoji, pateik sprendimus”? Man irgi niekas nemoka nei už kritiką, nei už sprendimų pateikimą. Kritika yra gerai, bet tik tada, kai jos klausomasi.
  Anyway, štai keletas potencialių sprendimų, galinčių palengvinti vartotojų darbą su blogeriai.net tinklapiu:
  1. Elementarus kalendorius, leidžiantis pažiūrėti konkrečios dienos įrašus. Vartotojui paspaudus ant dienos ar mėnesio, rodomi tik tos dienos, ar mėnesio įrašai.
  2. Kategorizaciją gali atlikti patys tinklapių autoriai, jei jiems būtų suteikiamas prisijungimas prie sistemos. Kategorizavimą galima taip pat paimti iš paties tinklaraščio – absoliuti dauguma naudoja standartizuotas platformas (WordPress ir kt)
  3. Dalyvių sąraše galima būtų pateikti ir minimalią statistiką apie tai, kiek įrašų pateikta kiekviename tinklaraštyje ar kiek įrašų buvo patekę į “dienos įdomiausius” – tai leistų atsirinkti vertus skaitymo tinklaraščius ir atsifiltruotų mirę.

  Tai tik labai mažai iš to, ką IMHO galima tobulinti. Jei įdomu – galiu pateikti ir daugiau patarimų, bet mieliau tai padaryčiau kitais kanalais.

 14. Arvydas 19 Aug 2008 12:36

  Augustai, svarbu ne ką tu pasakai, o kaip tu tai pasakai. “Sumokėk ir padarysiu” buvo sarkazmas, lygiai toks kokį ir tu naudojai savo rašinyje.

  1. Buvo, atsisakėm: http://www.blogeriai.lt/2008/07/09/klausimas-ar-reikalingas-blogeriainet-desineje-esantis-kalendorius

  2. 350 dalyvių. Negu tu esi 100% tikras, kad visi eis ir kategorizuos savo įrašus? Jei bent 20 iš jų tuos įrašus kategorizuotų, tai būtų jau pasiekimas, o ką daryti su likusiais 330? Norint įgyvendinti šitą idėja nuolatinis vieno ar kelių žmonių kategorizavimas tiesiog privalomas. WordPress vartotojų mažiau nei pusė, kiti: blogas.lt, blogger.com ar dar balažino kokių blogfermų dalyviai. Padaryti tai automatiškai yra nerealu… Aš sakau, jei nori – gali kategorizuoti. :)

  3. Galvojau apie tokią ir dar sudėtingesnę statistiką. Tai padaryti ant platformos, ant kurios dabar sukasi blogeriai.net yra neefektyvu.

  Yra svajonės ir yra realybė. Realybė yra ta, kad lietuviška blogosfera yra tiesiog per maža lietuviškam Technorati klonui. Su nemokamais projektais visada taip buvo ir bus: viskas priklauso nuo to kiek laisvo laiko ir motyvacijos yra jų savininkams. :)

  Ačiū už pasiūlymus!

 15. Augustas Gutautas 19 Aug 2008 13:29

  2. nemanau, kad visi kategorizuos, bet ir nebus tragedijos, jei ne visi tai darys. Motyvacija tai daryti būtų kategorijų linkai, nes tada straipsniai pasiekia tikslinę auditoriją – skaitytojai ateis ir skaitys juos dominančios temos įrašus.
  Nešneku apie Technorati, kalbu apie vartojimo patogumą.

Trackback URI | Comments RSS

Komentuokite