Aug 24 2008

Amsterdamas blaivai ir Briuselio nykuma

Autorius 12:44 kategorijoje Kelionės,Kultūra,Mintys

Praėjusį savaitgalį turėjau galimybę užlopyti vieną paskutinių savo spragų Vakarų Europos turistiniame žemėlapyje – pagaliau pavyko aplankyti Amsterdamą. Nors kelionė įvyko gan netikėtai ir neplanuotai, prieš ją dar spėjom šiek tiek pasiskaitinėti apie tai, ką verta pamatyti Nyderlandų sostinėje.

Nedidelis turistinis vadovas apie Amsterdamą nieko ypatinga nežadėjo – keli muziejai, kelios aikštės ir raudonųjų žibintų kvartalas. Nuotraukos ir smulkesnis miesto aprašymas aiškiai rodė, kad Amsterdamas gali pasigirti labiau savo dvasia ir atmosfera, nei įsimintinais statiniais ar kitais žymiais objektais. Todėl labai daug nesitikėjom.

Atvykome vėlyvą penktadienio vakarą ir viešbutyje išsikrovę daiktus patraukėme apžiūrėti miesto širdies – De Dam aikštės. Pirmasis įspūdis, susidaręs vos išlipus iš traukinio, atvežusio ir oro uosto, tik pasitvirtino – miestas tikrai nusipelno apibūdinimo “murzinas”. Nieko nuostabaus – jūrinės valstybės, jūrinis miestas su nesibaigiančiais kanalais ir tūkstančiu tiltų bei milijonais balandžių.

Mažas žingsnelis giliau į miesto senamiestį, kuris patraukė pirmiausia žmonių gausa, įsuko mano mintis į tuos laikus, kai kūrėsi Europos Sąjunga. Vaikštant Amsterdamo gatvėmis susidaro įspūdis, kad kuriant šią organizaciją Vakarų Europos valstybės ir jų sostinės pasidalino savo funkcijomis: Briuselis tapo sostine, Paryžius – kultūros centru, Londonas – finansų, na, o Amsterdamui beliko Sodomos ir Gomoros vaidmuo. O tokia asociacija kyla gan greitai, net jei ir nežinote, kad Amsterdame legalizuota visa virtinė tradiciškai neigiamai arba nevienareikšmiškai vertinamų dalykų: lengvieji narkotikai, prostitucija, gėjų santuokos ir netgi eutanazija. Nors pastarasis reiškinys nėra pastebimas gatvėse, visų minėtų dalykų pripažinimas legaliais, pirmiausia rodo liberalumą ir tolerantišką visuomenės požiūrį.

Liberali dvasia gatvėse trykšte trykšta, o tai patvirtina iš visos Europos ir kitų žemynų suplūdusios minios turistų, besimėgaujančių jų šalyse uždraustais vaisiais. Marihuanos dūmų debesys, sklindantys iš kofišopų, šalia kurių gulintys perdozavę svaigalų entuziastai jau nieko nestebina. Raudonųjų žibintų kvartalas su įvairių rūšių prostitutėmis – storomis, plonomis, juodomis, baltomis, jaunomis, senomis, vyriškomis ir moteriškomis. Kaip sakant – kiekvienam pagal savo skonį. Abiejų lyčių gėjų porelių galima pamatyti visur, kaip ir vaivorykštinių vėliavų, kabančių vos ne prie kas trečio namo Amsterdame. Sekso reikmenų parduotuvių čia daugiau, nei Vilniuje kiniečių restoranų ir Čili serijos valgyklų kartu sudėjus.

Vaikštant penktadienio vakarą po Amsterdamo centrą blaivam darosi šiek tiek nesaugu ir ganėtinai keista – suvoki, kad esi balta varna tarp apsvaigusių kranklių. Pavartojus svaigiųjų priemonių ir susiliejus su aplinka viskas gal atrodytų kitaip, tačiau neabejoju, kad lygiai taip pat šypseną keltų Amsterdamo, kaip Europos kultūros centro, pristatymas kanalų laivuose ekskursijas vedančių gidų kalbose.

Pasivažinėjimas dviračiais po Amsterdamą ir jo apylinkes bei pasiplaukiojimas laivu kanalais gerokai reabilitavo pradinę nuomonę apie Olandijos sostinę. Apsilankymas Rijksmuseum, kuriame saugomos didžiausios klasikinės Olandijos meno vertybės, ir sekmadieninė išvyka į visiškai kitokį miestą – Europos sostinę Briuselį, paliko šiltą ir teigiamą Amsterdamo prisiminimą.

Nors apsilankymas Briuselyje man nebuvo pirmas, (vėl) nustebino šio miesto chaotiškumas ir visiškas nykumas. Nors šis miestas turi daugiau įsimintinų ir lengvai atpažįstamų objektų – sisiojantis berniukas ir sisiojimo pozoje tupinti mergaitė ar didžioji miesto aikštė su gėlių kilimu, jame nė su žiburiu nerasi tos dvasios, kurią Amsterdame sukuria dviračių gausa, kanalai, gyvenamieji laivai ar tas pats raudonųjų žibintų kvartalas. Gėjų vėliavų čia taip pat netrūksta, tačiau jos yra tik viena iš daugelio dvasių plevenančių nykiose Briuselio gatvėse, greta murzinos Stalingrado alėjos marokiečių, didžiojoje aikštėje suplūdusių turistų, į restoranus kviečiančių pietiečių ar Šumano aikštės eurokratų bei klaikių to rajono pastatų be kita ko, apkarstytų keistais užrašais “Žemės ūki, aš tave myliu!” (Agriculture, je t’aime). Briuselyje gausu šių ir daug kitų skirtingų dvasių, darniai traukiančių chaotišką kakofoniją. Užuojauta mūsų tautiečiams, besiveržiantiems ten daryti karjeros.

Šiltus bei blaivius prisiminimus iš Amsterdamo, nykią Briuselio aplinką ir kitus įspūdžius galite pamatyti nuotraukose.

Amsterdamas

Briuselis

Share Button

Komentarų: 4

Komentarų kiekis: 4

  1. […] FlyLAL? Sužavėjo šios kompanijos veržlumas ir ambicingumas. Po skrydžio į Amsterdamą, kai dar negalvojau apie šiandieninius gyvenimo pokyčius, galvoje sukosi mintys parašyti […]

  2. Lina 30 Nov 2008 20:53

    Jus kartu vaziavot http://helluvagirl.wordpress.com/2008/08/19/amsterdamas-briuselis-amsterdamas/#comment-314 :] lengva atsekti

  3. Darius 17 Oct 2009 11:44

    Vaje, kiek neteisingų dalykų parayta…”Vaikštant penktadienio vakarą po Amsterdamo centrą blaivam darosi šiek tiek nesaugu ir ganėtinai keista – suvoki, kad esi balta varna tarp apsvaigusių kranklių”…siūlyčiaupagyventi ilgiau, pažiūrėti, kokios beprecdentinės saugumo priemonės, kaip dirba vietinė policija..”Nuotraukos ir smulkesnis miesto aprašymas aiškiai rodė, kad Amsterdamas gali pasigirti labiau savo dvasia ir atmosfera, nei įsimintinais statiniais ar kitais žymiais objektais. Todėl labai daug nesitikėjom.”–kitąsyk labiau pasinagrinėti reikia, kažkaip keista, kai tokia nuomonė apie tokioos šalies, kaip Nyderlandai, sostinę.Truputį reiktų ir istorijos užgriebti, tuomet gal ir statinių irt kitų objektų atsiras. Rekomenduočiau bent keletą vietų. Kas dėl narkotikų ir nesaugumo – Vilniaus Gedimino pr. tikimybė gauti į nosį geriausiu atveju šimtą kartų didesnė negu kokioje Amsterdamo šiaurėje,jau nekalbu apie centrą.Tai gerai, kad bent dviračiais pasivažinėjo, tai dar geresenį prisiminimą paliko.Oi, eilinis kartas – aplanko mūsų tautiečiai kaip turistai kažką ir jau tokios išvados.Šiaipo šaly reikia kaip reikient pagyventi, o po trumpo apsilankymo niekad nedaryčiau tokių išvadų.

  4. Augustas Gutautas 18 Oct 2009 23:45

    Dariau, sutinku, kad Amsterdamas yra vienas saugiausių miestų Europoje, o gal net ir pasaulyje. Bet juk čia ne apie tai – čia apie jausmą vaikštant po miestą blaivam tarp apsvaigusių vakarotojų penktadienio vakarą, o ne apie sausą statistiką. Bankokas yra vienas pavojingiausių miestų pagal statistiką, bet jausmas ten gerokai geresnis net vaikštant naktį. Beja, būti blaivam tarp apsvaigusių nėra taip jau paprasta, kad ir kur bebūtum – Vilniuj, Maskvoj ar Abu Dabyje.

Trackback URI | Comments RSS

Komentuokite