Dec 18 2009

Kalėdinė krizė

Autorius 11:56 kategorijoje Mintys

Prieš kelias dienas papildžiau savo muzikos kolekciją keliais Putumayo World Music kompaktais (http://www.putumayo.com) – labai gerai nuteikia šiomis šaltomis dienomis, ypač kai dirbant fone skamba karštosios Brazilijos ar Cape Verde ritmai. Kontrastingosios Kalėdos – minus dešimt ir braziliška muzika :)

Šiandien pajutau ir tikrąsias Kalėdas – Vilniaus gatve skuosdamas į centrinį paštą išsiųsti Kristinos kruopščiai užrašytų vokų su kalėdiniais atvirukais draugams užsukau į bankomatą pasipildyti grynųjų. Atstovėjęs nedidelę eilutę, drebėdamas nulėkiau toliau. Sustirusį ir skubantį mane gatvėje užkalbina jaunuolis – labai mandagiai ir atsiprašinėdamas, papasakoja trumpai apie tai, kad niekas jo neprisileidžia, mojuoja rankomis ir varo šalin, prašo kelių litų maistui (o gal narkotikams…), guodžiasi, kad Caritas valgykla liepė ateiti po kelių dienų. Paskutiniu metu neduodavau prašantiems gatvėje pinigų, nes kažkaip visada buvau įstikinęs, kad pinigų prašo tie, kas nededa pastangų jų užsidirbti, o gautus pinigus panaudoja “negeriems” darbams. Stereotipinis mąstymas. Tačiau šis jaunuolis privertė susimąstyti – krizė… Vakar buvau kirpykloje ir vienas kirpėjas pasakojo, kad apiplėšė jo pusbrolio butą, iš kurio pavogė po du butelius šampano ir degtinės – daugiau nieko nerado. Krizė verčia žmones ieškoti būdų išgyventi. Ištraukiau kelis litus ir atidaviau susimąstęs, bet neprataręs nė žodžio – geriau jau tegu prašo gatvėj, negu vagia iš butų.

Tiesa pasakius, būčiau pamiršęs tą jaunuolį ir visas savo mintis jau už gretimo kampo, o šitas įrašas nebūtų išvis pasirodęs, jei ne pašte pamatytas vaizdelis. Nusipirkau krūvelę pašto ženklų ir sustojau prie ilgo stalo suklijuoti jų ant vokų. Beklijuojant pajutau itin stiprų valkatos kvapą netoliese. Iš pradžių nekreipiau dėmesio, bet po kiek laiko nebeiškenčiau ir pradėjau dairytis. Toli ieškoti nereikėjo – netoliese, kitoje stalo pusėje, sėdėjo vyriškis. Vyriškis, kurį gatvėje pamatę (ar užuodę) tiesiog pavadintume bomžu ir paspartintume žingsnį. Iš kart kilo mintis “o ką bomžas veikia pašte?”. Mane ištiko pauzė. Apiplyšusiais drabužiais, nesiprausęs kelias savaites, skleidžiantis kvapą per keliolika metrų, pagyvenęs vyriškis “su stažu”, tačiau nepasakytum, kad su mėlyna nosim. Sėdėdamas prie stalo išsitraukė iš kišenės sąsiuvinį su adresais, kelis vokus ir atvirukus, pašto ženklus bei tušinuką. Stovėjau pamiršęs savo reikalus ir žiūrėjau, kaip iš lėto keverzodamas tušinuku jis užrašė adresą, užklijavo pašto ženklą.

Niekada nebūčiau patikėjęs, kad ir tokie žmonės dar turi kam siųsti ir siunčia kalėdinius sveikinimus. Ir nors akivaizdu, kad tokiems žmonėms nebaisios jokios krizės, bet net ir šis ekonominis sunkmetis neleidžia pamiršti kažkur esančių artimųjų.

Linksmų Švenčių!

Share Button

Komentarų: 10

Komentarų kiekis: 10

 1. zijon 18 Dec 2009 23:04

  Geras įrašas. Įdomūs pastebėjimai. Gražus poelgis.

  Linksmų visiems Švenčių!

  Ž

 2. Kristina 19 Dec 2009 22:01

  Net susigraudinau.

 3. Goda Gutautaitė 20 Dec 2009 00:17

  oho! retas ir verčiantis susimąstyti vaizdas. visai kaip iš filmų.

 4. Kristina Nielsen 21 Dec 2009 12:01

  Augustai, ar tikra dirbi “tą darbą”? Susigraudinau ir aš. Taip taikliai jau seniai niekas nieko nepasakė. O šiaip, tas nusistebėjimas išties yra stereotipinis – vertėtų nepamiršti nenuvertinti nė vieno žmogaus, nepaminti jo žmogiškumo ir orumo. Gerų švenčių.

 5. Rytisas 21 Dec 2009 13:22

  O tu blyn vaizdeliai… Parašyta kaip kokio žmonių minčių dresiruotojo Coelho.
  Kartais ir mane ištinka gailestingumo priepuolis, nors dažniausiai rankos tie, kuriems iš tikrųjų sunkiausia, neištiesia…

  Būkime dosnūs: darbais, šypsenom, dėmesiu, mintimis, laiku, skiriamu tai aprašyti…
  Respect Rugpjūčiui! :)

 6. Kristina 21 Dec 2009 13:28

  Rytisas, Coelho yra prastesnis :)

  Kristina, ko tai griaudinamės labai. Atsivežk sausį vitaminų gal :)

 7. Kristina Nielsen 21 Dec 2009 16:10

  Aha Bė, Mė, i Cė kai kalsim, tai dzin visokie benamiai bus.

 8. Ruokisas 21 Dec 2009 18:38

  Geras tu esi žmogus
  Bet tokių mažai ant Lytvos
  Pas mane vos ne kiekvieną ketvirtį ateina žmogeliukas prašyti maisto
  Aš visada duodu
  Bet kai paprašė draugas ant alaus eidamas du km ir taukšdamas kažką apie muziką, kad tik įtiktų, aš pasakiau – ne …
  Aš negeras

  Eisiu gaudyt kunigų gudrių…

 9. Arnas 22 Dec 2009 10:09

  Antra istorijos dalis tikrai labai graži. Gal mes jau pamiršom, bet “bomžai” irgi žmonės. Bet dėl pirmosios aš vis tik turiu didelių abejonių: ant tokių “jaunų vargšų” turiu užsiauginęs laaabai storą odą.

  Bet vistiek – “graži tavo širdis”, Augustai…

 10. Daiva Grigarė 30 Dec 2009 22:27

  Labai jautrus pasakojimas, Augustai! Perskaičiau kelis sykius… Ir pritariu visiems pakomentavusiems: ir kad geriau už Coelho, ir kad ne tą darbą matyt dirbi. Kita vertus, nesvarbu ką dirbi – rašymas bet kuriuo atveju yra sielos atgaiva. Gerų Naujųjų metų tau ir tavo šeimai!

Trackback URI | Comments RSS

Komentuokite