Jan 16 2010

Apie smart. Bet kitu kampu

Autorius 14:14 kategorijoje Inovacijos

Pirma mintis, kuri šauna į galvą pradedant rašyti šį tinklaraščio įrašą, yra “nejaugi aš rašau apie mašiną!?”. O taip, aš rašau apie mašiną – bene patį nemėgstamiausią Lietuvoje automobilį – mažąjį smart. Nesu aš automobilių fanas, o juo labiau žinovas, bet vat štai – įrašas apie juos! Tačiau turiu rimtą pasiteisinimą – čia ne apie mašiną, kaip mechanizmą ir susisiekimo priemonę – aš vis dar manau, kad ir kokia mašina bebūtų, ji tėra geležies gabalas ant keturių guminių skridinių. Siūlau pažvelgti į smart kitu kampu.

Naršydamas naująjį Apple produktą – iTunes U, kuris yra Apple Store dalis, skirta savišvietos tikslams publikuojamam turiniui skelbti, aptikau savo universiteto (The Open University) publikuotą video reportažą apie inovacijas tiekimo grandinėje ir automobilių smart gamybą. Gerbiu šį universitetą ne tik už kokybišką mokslą ir įdomų žinių pateikimą, bet ir ėjimą koja kojon su visu pasauliu, todėl dažniausiai neatsispiriu pagundai pasidomėti ir man neįprastomis temomis, kurias šis universitetas neretai publikuoja nestandartinėse vietose. Taigi, šįkart apie smart.

Turbūt nereikia pristatinėti šio automobilio – važinėja jie ir Lietuvoje, gausu jų Paryžiuje ir kituose Europos didmiesčiuose. Mūsuose jis labai dažnai palydimas neigiamais epitetais, vakaruose gerbiamas už manevringumą ir galimybę pastatyti du smart’us į vieną parkavimo vietą. Požiūrių ir nuomonių gali būti daug, bet akivaizdu – šiam automobiliui abejingų nėra, tačiau šį kartą visai ne apie tai.

smart žymus ne tik savo dydžiu, bet ir itin inovatyviu požiūriu į daugelį dalykų. Būtent apie inovacijas bei gudrią idėją ir buvo pasakojama universiteto medžiagoje. Turbūt daug kam yra žinoma smart automobilių istorija, kuri prasidėjo 1994 metais, kai Nicolas Hayek, šveicariškų laikrodžių gamintojos Swatch vadovas nusprendė užsiimti automobilių gamyba. Laikrodžiai Swatch visada garsėjo savo jaunatviškais, spalvingais, nebrangiais, tačiau kokybiškais modeliais. Swatch kompanijos vadovas nusprendė tą pačią koncepciją panaudoti ir automobilių gamyboje. Po nesėkmingų derybų su General Motors ir neįvykusiu sandėriu su Volkswagen, Swatch pagaliau sukirto rankomis su Daimler-Chrysler koncernu, kuris gamina ir žymiuosius Mercedes-Benz automobilius. Taip gimė ir pavadinimas smartSwatch Mercedes ART.

Swatch laikrodžiai

Swatch laikrodžiai

Mikroautomobilių koncepcija nebuvo smart išradimas. Pagrindinis šio automobilio išskirtinumas slypi originalioje ir inovatyvioje idėjoje sujungti dviejų gan skirtingų pramonės sričių – automobilių ir laikrodžių – koncepcijas ir tuo pagrindu sukurti naujos koncepcijos automobilį. Swatch laikrodžiai yra orientuoti į stilingus, dažniausiai jaunus žmones ir jų gamintojas supranta, kad norint būti stilingu, reikia dažnai keistis, o dažni ir dar stilingi pokyčiai kainuoja. Štai todėl ir gimė nebrangaus, bet spalvingo ir netgi su keičiamais dizaino elementais laikrodžio idėja, kurią sėkmingai plėtoja Swatch. Beje, skirtingai nei įprasta manyti, Swatch reiškia ne Swiss Watch (šveicariškas laikrodis), o Second Watch (antrasis laikrodis). Ši antrojo laikrodžio idėja sėkmingai perkelta į mašinų gamybą – smart nėra šeimyninis automobilis, tai  – antrasis automobilis, skirtas važiuoti į darbą ar pas draugus mieste.

smart sėkmingai panaudojo ir keičiamų Swatch laikrodžių dizaino elementų idėją bei išplėstinę spalvų gamą. Turbūt daug kam žinomas chrestomatinis masinės automobilių gamybos pradininko Henry Ford pasisakymas apie mašinų automobilių spalvų įvairovę „Bet kuris klientas gali nusidažyti savo automobilį kuria nori spalva, jeigu tik tai yra juoda“. smart nuėjo visiškai priešingu keliu  – rinkdamiesi smart galite pasirinkti praktiškai bet kokią spalvą ir netgi papildomą ornamentą. Negana to, bet kurios spalvos smart gali būti “perdažytas” per kelias valandas pakeičiant išorines kėbulo dalis kitos spalvos dalimis – panašiai, kaip keičiamas mobilaus telefono “snukis”.

Smart crossblade

Smart crossblade

Gan inovatyvus ir pats smart gamybos procesas. Šie automobiliai yra gaminami Prancūzijoje, taip vadinamame smartvilyje (smartville). Kadangi automobilis yra labai sudėtingas gaminys, susidedantis iš keliasdešimt tūkstančių detalių ir reikalaujantis itin kruopštaus surinkimo, tradicinis automobilių gamybos procesas apima ne vienos gamyklos ir dažnai ne viename žemyne gaminamų detalių apjungimą į galutinį produktą. smart automobilių gamyba išskirtinė tuo, kad pagrindinis surinkimo procesas vykdomas vienoje vietoje – smartvilyje, kuriame yra įsikūrę visi dvylika didžiausių smart gamybos partnerių, teikiančių pagrindinius smart automobilio komponentus. Pačiame smartvilio centre yra įsikūrusi smart automobilių surinkimo linija, į kurią iš skirtingų gamyklos kampų suvažiuoja čia pat už sienos esančiose partnerių gamyklose pagamintos dalys – kėbulas, durys, interjeras, variklis ir kitos. Įdomiausia yra tai, kad tos dalys patiekiamos jau pilnai sukomplektuotos – su visa elektros instaliacija, apdaila ir t.t. Pagrindinėje surinkimo linijoje belieka sukabinti atskiras dalis panašiai, kaip Lego kaladėles ir ištestuoti galutinį produktą. Visas galutinio surinkimo procesas užtrunka vos 3-4 valandas.

Smart rabbit

Smart "Lindt" rabbit

Nestandartinis ir smart automobilių pardavimas. Dauguma automobilių salonų yra statomi atokiau nuo miesto centro, dažniausiai miesto prieigose, o smart autosalonai įsikuria miesto centre. Neretai, norint pademonstruoti, kiek nedaug smart užima vietos, nauji automobiliai sukraunami vienas ant kito į stiklinius bokštus. Šie automobiliai aptarnaujami smartservisuose, kuriuose automobiliai tikrinami specialia kompiuterizuota įranga, kuri siunčia duomenis apie automobilio būklę ir naudojimo pobūdį tiesiai automobilių gamintojui. Tokiu būdu užtikrinamas greitas technologijos tobulinimas pagal vartotojų poreikius ir vartojimo įpročius.

Smart bokštas

Smart bokštas pardavimo aikštelėje

Nors smart automobilių gamyba niekada nebuvo pelninga, patyrė itin didelius nuostolius, o Swatch dėl nesutarimų su Mercedes iš šio verslo gan greitai pasitraukė, smart yra bene geriausias pavyzdys, kaip inovatyvios idėjos gali būti taikomos net tokioje sudėtingoje šimtametes tradicijas turinčioje pramonės srityje, kaip automobilių gamyba.

Mobilus smart garažas

Share Button

Komentarų: 4

Komentarų kiekis: 4

 1. Linas 17 Jan 2010 00:25

  Įdomu buvo paskaityti apie smartą. Mieste tikrai norėtųsi tokio automobiliuko.

 2. Arnas 18 Jan 2010 17:44

  Nu nieko čia labai ypatingo, tik požiūris kitu kampu į automobilį (iš swatch varpinės), kuris lėmė šio automobilio išskirtinumą. Daugiau aš jame nieko ypatingo nematau – ypač kokybės atžvilgiu (girdėjau gandus, kad tikimybė su juo nuvažiuoti nesugedus nuo Vilniaus iki Kauno yra gerokai mažesnė nei su ’87 VW Golf).
  O kai paskaitai, kad jo gamyba yra nepelninga, tai smartville gamybos idėja (viskas viename mieste) ir lieka tik gražiu spalvotu burbulu – vis tik ne veltui dauguma dalykų gaminama Kinijoje. Kitas klausimas – kas kokybiškiau dirba: kiniečiai ar visuomet atsipalaidavę prancūzai?
  Vat kažkada prieš porą metų per Discovery žiūrėjau, kaip surinkinėja didžiulius oro lainerius (Boeing ar Airbus): vat ten tai įspudį gamyba paliko, ypač logistika: gamykla dirba visai be sandėlių (absoliučiai!), reikiamos detalės ir įranga atvyksta minučių tikslumu. Ir visa tai (vėlgi minučių tikslumu) suplanuota 2 metams į priekį, tiekėjų – tūkstančiai. Ir ne mažutį Smart, kuris gali ir sugesti tarp Vilniaus ir Kauno, gamina.

  P.S. gal ir gerai tas smart mieste :)

 3. Augustas Gutautas 19 Jan 2010 10:15

  Na, dar kartą pasikartosiu – čia rašau ne apie smart, kaip automobilį, o kaip apie konceptą, idėją ir inovaciją. Gal ir nenuvažiuoja smart iki Kauno, bet ne tam ir skirtas jis.
  O dėl Boeing ir Airbus gamybos – o gal todėl paskutiniai abiejų kompanijų modeliai labai smarkiai vėluoja ir generuoja žymiai didesnius nuostolius ne tik patiems gamintojams, bet ir klientams, kurie gyvena ne pačius geriausius laikus? Kita vertus, lyginti smart su lėktuvu – gan drąsu ir manau, kad per daug garbės tokiam mažam padarui :)

 4. Rasa 22 Jan 2010 17:25

  Nuvažiuoja Smart iki Kauno drąsiai. Ir dar toliau. Aišku, nelėksi su juo kaip su BMW kad žmogai laksto, bet tai ne tam jis ir skirtas. Įdomus straipsniukas, ačiū, Augustai 😉

Trackback URI | Comments RSS

Komentuokite